Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura > Zajímavosti

Zajímavosti

Poloha obce  Studnice - letecký pohled

Obec Studnice ležící jižně od města Hlinska je z jedné strany chráněna dvěma vrcholky památných kopců zvaných Hradiště, z protější strany je ohraničena vodní nádrží, která se může pochlubit tím, že je první přehradou se sypanou hrází v Čechách. Ačkoliv nese název Hamerská, rozkládá se převážně na pozemcích Studnice.  

Z historie obce

Obec patří mezi nejstarší lidská sídliště v celé oblasti Českomoravské vysočiny. Nejstarší objevená písemná zpráva nám říká, že již v r. 1303 daroval Beneš z Vartenberka panu Mikoláši soud rychtářský v Hlinsku, kam patřilo několik osad, mezi kterými byla i Studnice. Další doklady o Studnici jsou ze 4. listopadu 1350, ve kterých pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic zařadil do biskupství litomyšlského mezi jinými  osadami i osadu Studnice. Právo rychtářské dostala Studnice v r. 1485 a udělil jí ho Vilém Pardus, pán na Rychmburku.  

Místní škola

První školní budova zde byla zřízena v r. 1787 ve stavení čp. 69. Později, v r. 1861 byla postavena samostatná škola a v r. 1884 přistaveno i první poschodí. Škola sloužila svému účelu až do r. 1978, kdy bylo vyučování dětí převedeno do Hlinska. Školní stavení od té doby chátralo. Teprve v r. 1993 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce a škola je připravena v případě potřeby pod svoji střechu opět přijmout studnické děti. Nyní děti navštěvují různé školy v Hlinsku - ZŠ Resslova, ZŠ Ležáků i ZŠ Smetanova. Chodí tam i děti ze Zalíbeného a Košinova. Počet dětí je malý ve Studnicích by asi nebylo možné znovu zahájit vyučování. 

Kaple sv. ZdislavyKaple sv. Zdislavy dle návrhu Jana Bendy

Ve Studnici žije většina věřících a ti dlouhá léta postrádali svůj svatostánek. Dočkali se v r. 1995, kdy byla na podnět KDU-ČSL zahájena výstavba moderní kaple, ve tvaru kříže. Kaple byla zdárně dokončena a 11.10.1998 stavnostně vysvěcena biskupem Dominikem Dukou z Hradce Králové.

V kapli jsou pravidelně slouženy mše svaté v neděli v 11 hodin a ve čtvrtek v 17 hodin. Bohoslužeb se účastní věřící z Hlinska i okolních obcí. V kapli se pravidelně konají koncerty k různým příležitostem jako je pouť, posvícení, advent atd. V pěkném prostředí kaple bývají svatby nejen Studnických, ale i snoubenců z okolí. Také se zde odbývají křtiny.

 

Návštěva biskupa v kapli sv. Zdislavy

Vybavenost obce

V minulých letech byla rovněž svépomocí postavena prostorná samoobsluha, dále pěkná a potřebná hasičská zbrojnice se sálem v prvním poschodí, kde se pořádají kulturní akce. V této budově je malá hospůdka, která není jediná v obci. Současné obecní zastupitelstvo se může pochlubit tím, že zahájilo opravy místních komunikací, zvelebuje hasičskou zbrojnici na Košinově a mnoho dalších přínosných projektů. V obci působily TJ Orel, DTJ a hasičský sbor. Z uvedených spolků zbyli ve Studnicích pouze hasiči, kteří mimo ochrany obce před požáry udržují dlouholetou tradici masopustních obchůzek.

Obecní částiKaplička v Zalíbeném

Součástí obce jsou obecní části Košinov a Zalíbené. Obě byly založeny v 18. století na pozemcích bývalého biskupského a panského dvora. V Košinově pracoval mlýn a pila. V okolí Zalíbeného se ve druhé polovině 19. století těžila rašelina.

Dnes žije ve Studnici, Košinově a Zalíbeném 460 obyvatel.
 

V obci jsou tyto spolky a sdružení:

- SDH - Studnice založen 1901
- Myslivecké sdružení "Hradiště"
- TJ Sokol
- Český svaz chovatelů

-Spolek Studničáci

-Spolek přátel Studnic
- Sdružení technických sportů a činností Studnice